Загальна інформація про дослідження
Соматотропний гормон – гормон, що виробляється гіпофізом і є одним з ключових регуляторів процесів росту і розвитку людини. Нормальна концентрація соматотропного гормону в крові дуже багато значить для дітей від народження до статевого дозрівання, так як в цей період він сприяє правильному росту кісток. Соматотропний гормон необхідний для нормального росту і розвитку дітей, оскільки він сприяє збільшенню кісток в довжину від самого народження дитини і до кінця його статевого дозрівання. При нестачі концентрації соматотропного гормону дитина повільніше росте. Надмірне утворення соматотропного гормону часто спостерігається при пухлинах гіпофіза (зазвичай доброякісних). Надмірний синтез гормону сприяє зайвому подовження кісток і продовження зростання навіть після статевого дозрівання, що може призводити до гігантизму (зростання вище 2 метрів). Також при надлишку соматотропного гормону можуть спостерігатися грубі риси обличчя, загальна слабкість, уповільнений статевий розвиток і головні болі.
Хоча у дорослих соматотропний гормон частково втрачає активність, все ж він продовжує грати роль в регуляції щільності кісток, підтримці м’язової маси і метаболізмі жирних кислот: дефіцит гормону може привести до зниження щільності кісток, зменшення м’язової маси, зміни рівня ліпідів. Однак аналіз на соматотропний гормон не є загальноприйнятою практикою для обстеження пацієнтів зі зниженою щільністю кісток, недорозвиненими м’язами і з підвищеним вмістом ліпідів – нестача соматотропного гормону досить рідко є причиною цих розладів.
Надмірне виробництво соматотропного гормону у дорослих може викликати акромегалію, характерна риса якої не подовження кісток, а їх надмірна товщина. Хоча такі симптоми, як потовщення шкіри, пітливість, втомлюваність, головний біль та біль у суглобах, на початку хвороби не сильно виражені, подальше підвищення рівня гормону може привести до збільшення рук і ступень, кистьового тунельного синдрому (хворобливого відчуття в зап’ясті) і патологічного збільшення внутрішніх органів. Через підвищеного рівня соматотропного гормону іноді виникають папіломи на тілі і поліпи в кишечнику. Без лікування акромегалія і гігантизм часто призводять до ускладнень: діабету другого типу, підвищеному ризику серцево-судинних захворювань, підвищеного кров’яного тиску, артриту і загального скорочення тривалості життя.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Причини підвищеного рівня соматотропного гормону:
• симптоми гігантизму або акромегалії;
• пухлина гіпофіза (зазвичай доброякісна).
Причини зниженого рівня соматотропного гормону:
• недостатність щитоподібної залози;
• гіпопітуїтаризм;
• загальне зниження функціональної активності гіпофіза.