Онлайн запис

Адренокортикотропний гормон

Загальна інформація про дослідження

Адренокортикотропний гормон (АКТГ) – це гормон передньої долі гіпофіза, який секретується під впливом кортикотропин-рилізинг-фактора, який виділяється гіпоталамусом і стимулює біосинтез і секрецію кортизолу в корі надниркових залоз. Крім кортизолу, в меншій мірі АКТГ забезпечує синтез андрогенів і в фізіологічних концентраціях практично не впливає на вироблення альдостерону. На рівень АКТГ сильно впливають стрес, сон і фізичні навантаження, вагітність.
Синдром Іценко – Кушинга характеризується наявністю кортикостероми, або раку надниркових залоз, що супроводжується гіперпродукцією кортизолу. При цьому секреція АКТГ значно знижується.
Хворобі Іценко – Кушинга властива підвищена функціональна активність гіпофіза внаслідок гіпертрофії його клітин або розвитку аденоми гіпофіза, що призводить до надлишкової продукції АКТГ і гіперплазії кори обох надниркових залоз; відзначається одночасне підвищення концентрації в крові АКТГ і кортизолу, а також збільшення виділення з сечею вільного кортизолу і 17-кетостероїдів.
Синдром ектопічної продукції АКТГ – це патологічна секреція АКТГ пухлиною негіпофізарного походження (найбільш часто рак бронха або тімомою, іноді при медулярному раку щитоподібної залози, раку яєчника, молочної залози, шлунка і товстої кишки), що призводить до підвищення рівня АКТГ в крові і в результаті до гіперплазії кори надниркових залоз і підвищення секреції кортизолу.
При синдромі Аддісона – який виникає через деструктивні процеси первинної недостатності кори надниркових залоз – знижується продукція глюкокортикоїдів, мінералкортикоідів і андрогенів, у відповідь на що підвищується секреція АКТГ і порушується її ритм.
Вторинна і третинна недостатність надниркових залоз – наслідок ураження гіпофіза або гіпоталамуса – супроводжується, відповідно, зниженням концентрації АКТГ і вторинною гіпоплазією або атрофією кори надниркових залоз. Проба з кортикотропин-рилізинг-гормоном дозволяє оцінити залишковий резерв АКТГ. При ураженні гіпофіза секреція АКТГ у відповідь на введення цього гормону не збільшується, якщо ж пошкоджена функція гіпоталамусу (через що знижується або припиняється вироблення кортикотропін-рилізинг-гормону), введення цього гормону призведе до збільшення секреції АКТГ і кортизолу.
Синдром Нельсона характеризується наявністю пухлини гіпофіза, підвищенням концентрації АКТГ і вторинною недостатністю надниркових залоз і розвивається після тотального видалення надниркових залоз при хворобі Іценко – Кушинга.
Таким чином, визначення концентрації АКТГ в крові необхідно (в поєднанні з тестом на кортизол) для виявлення порушень в системі гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 42

Вартість: 350 грн
Термін виконання:

Разом: 350 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
Адренокортикотропний гормон

Інтерпретація результату

Причини підвищення рівня АКТГ:
• хвороба Аддісона (первинна недостатність кори надниркових залоз);
• вроджена гіперплазія надниркових залоз;
• хвороба Іценко - Кушинга;
• синдром ектопічної продукції АКТГ;
• синдром Нельсона;
• паранеопластичний синдром;
• посттравматичні і післяопераційні стани;
• наднирковий вірілізм;
• прийом АКТГ, амфетамінів, глюконату кальцію, метопіроном, інсуліну, вазопресину, етанолу, естрогенів, кортикостероїдів, препаратів літію, спіронолактону;
• стрес.

Причини зниження рівня АКТГ:
• вторинна недостатність надниркових залоз;
• рак кори надниркових залоз або кортикостерома кори надниркових залоз (синдром Іценко - Кушинга);
• введення глюкокортикоїдів;
• застосування кріптогептадіна;
• кортізолситизуюча пухлина.

Важливо!
Проба з кортикотропін-рилізинг-гормоном проводиться за такою методикою: вранці натщесерце береться кров для вимірювання АКТГ. Потім внутрішньовенно струменево вводять 100 мкг кортикотропін-рилізинг-гормону і через 30, 45 і 60 хвилин беруть кров для визначення рівня АКТГ повторно.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз