Загальна інформація про дослідження
Риноцитограма – це дослідження слизу з порожнини носа під мікроскопом. Воно дозволяє визначити наявність в носовому слизу клітин, характерні для алергічних або інфекційних захворювань, що викликають риніт – запалення слизової оболонки носа. При тривалому нежиті в деяких випадках визначення його причини буває утруднено. З цією метою і проводиться риноцитограма, яка дозволяє виявити збільшену кількість еозинофілів, що служить додатковим аргументом на користь алергічної природи нежиті. Алергічний і інфекційний риніт лікуються по-різному, саме тому важливо визначити причину нежиті.
Референсні значення не наводяться.
Результат являє собою опис загальної цитологічної картини з підрахунком кількості лейкоцитів, еозинофілів, нейтрофілів, епітелію миготливого, лімфоцитів, макрофагів, слизу, еритроцитів, дріжджових грибів, флори. Лікар інтерпретує результат (диф. діагностика риніту), оцінюючи співвідношення кількості клітин.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Підвищення показників
• Еозинофіли. Значне підвищення (понад 10 % від загальної кількості лейкоцитів в мазку і більше) кількості еозинофілів свідчить на користь алергічного походження нежиті. У той же час слід мати на увазі, що відсутність великої кількості еозинофілів в мазку не дозволяє достовірно виключити алергічну природу захворювання. Рівень еозинофілів також може бути підвищений при неалергічному еозинофільному риніті - захворюванні, при якому інші ознаки (крім підвищення кількості еозинофілів в крові і носовому слизу) алергії відсутні. Захворювання часто супроводжується поліпами і відсутністю реакції на протиалергічні (антигістамінні) препарати.
• Нейтрофіли. Збільшення кількості даних клітин в мазку може вказувати на те, що причиною нежиті є інфекційні агенти (бактерії або віруси). Підвищення рівня нейтрофілів особливо характерно для гострої стадії захворювання.
• Лімфоцити. Підвищений вміст лімфоцитів може бути пов'язаний з хронічним інфекційним запаленням слизової оболонки носа.
• Еритроцити. Поява в мазку еритроцитів може свідчити про підвищену проникність судинної стінки слизової порожнини носа, що характерно для деяких видів риніту, зокрема викликаних дифтерією або грипом.
Слід зазначити, що підвищення рівня нейтрофілів і лімфоцитів не є специфічним щодо інфекції.
зниження показників
Відсутність в мазку еозинофілів, нейтрофілів, інших видів лейкоцитів може вказувати на:
• вазомоторний риніт - нежить, не пов'язаний з алергією або інфекцією;
• риніт, пов'язаний зі зловживанням судинозвужувальними назальними спреями;
• риніт, спричинений іншими причинами (гормональними порушеннями, порушеннями психоемоційного стану, порушеннями анатомії носових ходів і ін.).