Онлайн запис

Кортизол (слина)

Загальна інформація про дослідження

Кортизол – ліпофільний стероїдний гормон з невеликою молекулярною масою, який синтезується в корі надниркових залоз. Він є головним глюкокортикоїдним гормоном і бере участь в регуляції відповіді організму на стрес, підтримці артеріального тиску, обміну білків, жирів і вуглеводів. Кортизол впливає на імунну систему і запальні реакції в організмі, стимулює секрецію соляної кислоти в шлунку. Виділення кортизолу регулюється адренокортикотропним гормоном (АКТГ), який виробляється в гіпофізі. Концентрація АКТГ і кортизолу в крові регулюється за принципом негативного зворотного зв’язку: зменшення кількості кортизолу підвищує вироблення АКТГ, в результаті чого стимулюється синтез кортизолу до нормалізації його рівня. Підвищення концентрації кортизолу в крові, навпаки, призводить до зменшення вироблення АКТГ і, відповідно, зменшення кількості кортизолу.

У крові 1 – 15% від загальної кількості гормону знаходиться в незв’язаному стані і є його біологічною активною формою. Інша кількість кортизолу циркулює в крові в комплексі зі специфічними зв’язуючими білками. Вільний кортизол здатний проникати з сироватки крові в слину і інші рідини шляхом пасивної дифузії, тому його рівень в слині відображає кількість біологічно активної і значної його фракції.

Концентрація вільного кортизолу в слині може змінюватися при посиленні або зниженні виділення як самого кортизолу в надниркових залозах, так і АКТГ в гіпофізі. Рівень гормону в слині не залежить від ферментів і інтенсивності слиновиділення. Під час проникнення в слинні залози кортизол частково перетворюється в кортизон, тому його рівень в слині на 10 – 35 % менше, ніж в крові. Існує експериментально доведена кореляція між концентрацією кортизолу в сироватці і слині. Зміни концентрацій кортизолу в даних біологічних рідинах відбуваються синхронно. Збільшення рівня кортизолу в слині відзначається через 1 хвилину після його підвищення в крові, а при досягненні пікової концентрації в сироватці максимальний вміст гормону в слині визначається через 2 – 3 хвилини. Кортизол виділяється залозами циркадних з максимальною концентрацією рано вранці і найнижчими показниками вночі. При стресі рівень гормону підвищується в незалежності від циркадних ритмів.

Кортизол в слині є ідеальним показником для оцінки гострого відповіді на стрес. Повторні аналізи дозволяють оцінити базальний рівень гормону, його добові коливання і зміни при пробудженні, стресовій реактивності. Підвищена продукція кортизолу пов’язана з синдромом Кушинга, пухлинами надниркових залоз. Зниження рівня кортизолу відзначається при недостатності наднирників (хвороби Аддісона) та дефіциті АКТГ. Нестача кортизолу може супроводжуватися схудненням, м’язовою слабкістю, втомою, зниженням артеріального тиску, болем у животі. При поєднанні зниженою продукції кортизолу і сильного стресу іноді розвивається адреналовий криз, який вимагає екстреної медичної допомоги. Надлишок кортизолу призводить до підвищення артеріального тиску, підвищення рівня цукру крові, ожиріння, потончення шкіри та появи розтяжок (стрій) на бічних поверхнях живота.

Дослідження кортизолу в слині є неінвазивний діагностичним методом, який при дотриманні правил взяття матеріалу володіє високою інформативністю і зручністю в застосуванні.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 38

Вартість: 430 грн
Термін виконання:

Разом: 430 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+50 грн)
Кортизол (слина)

Інтерпретація результату

Причини підвищення рівня кортизолу:
• хвороба Кушинга (аденома гіпофіза, новоутворення гіпоталамуса);
• синдром Кушинга (новоутворення надниркових залоз, гіперплазія кори надниркових залоз);
• АКТГ-секретуючі пухлини інших органів (яєчок, бронхів, яєчників);
• гіпертиреоз;
• стрес (травми, операції, опіки);
• інтенсивні фізичні навантаження;
• ожиріння;
• вагітність.

Причини зниження рівня кортизолу:
• хвороба Аддісона (недостатність кори надниркових залоз);
• гіпопітуїтаризм (знижена секреція гормонів в гіпофізі, в тому числі АКТГ);
• синдром Шихана (післяпологовий некроз гіпофіза);
• туберкульоз надниркових залоз;
• гіпотиреоз;
• тривалий прийом кортикостероїдів (дексаметазону, преднізолону), викликаний системними захворюваннями сполучної тканини, бронхіальною астмою.

Важливо!
• При оцінці результатів необхідно враховувати добові коливання рівня кортизолу та вплив стресових чинників на його секрецію. Рекомендовано повторювати дослідження в різний час доби з інтервалом в декілька днів для адекватного трактування результатів.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз