Загальна інформація про дослідження
У медичній практиці визначення кількості еластази-1 в калі в сукупності з урахуванням клінічних проявів застосовується для діагностики екзокринної недостатності підшлункової залози.
Дослідження рекомендується проводити при обстеженні пацієнтів з підозрою на цукровий діабет (вторинний цукровий діабет внаслідок екзокринної дисфункції підшлункової залози зустрічається значно частіше, ніж вважалося раніше, результати численних досліджень доводять, що низький рівень панкреатичної еластази істотно впливає на можливість контролю рівня глюкози в крові); жовчнокам’яну хворобу, постхолецистектомічний синдром, остеопороз (у третини хворих, які страждають на остеопороз, відзначається зниження рівня панкреатичної еластази і вітаміну D), інволютивних (пов’язані з віком) зміни підшлункової залози, у хворих на муковісцидоз, з хронічним панкреатитом, аутоімунні захворювання, хронічні запальні захворювання кишківника.
Вимірювання кількості панкреатичної еластази – це простий, неінвазивний спосіб оцінки функції підшлункової залози, що дозволяє діагностувати екзокринну недостатність підшлункової залози (чутливість методу від 90 до 100 %, специфічність – від 93 до 98 %). Чутливість методу нижче при невираженій панкреатичній недостатності, але при помірній та тяжкій дисфункції залози досягає 100 %.
Панкреатична еластаза – це специфічний протеїн, який виробляється підшлунковою залозою. Він виділяється в дванадцятипалу кишку, де бере участь в процесі травлення. Недолік цього протеїну викликає ряд фізіологічних порушень. Визначення кількості панкреатічної еластази-1 в калі застосовується для оцінки здатності підшлункової залози продукувати травні ферменти (екзокринна функція).
Симптомами панкреатичної недостатності можуть бути здуття, болі в животі, нудота, діарея, неперетравлені харчові волокна в калі, знижена кислотність, симптоми рефлюксу, непереносимість окремих видів їжі.
Виявлення недостатності екзокринної функції підшлункової залози, її корекція на ранніх стадіях дозволяє уникнути виражених метаболічних змін в організмі, пов’язаних з неадекватним харчуванням. Мальабсорбція (порушення всмоктування) жирів і білків, як правило, супроводжується дефіцитом вітамінів (особливо жиророзчинних – А, D, Е, К), необхідних мікроелементів. При супутній екзокринній дисфункції підшлункової залози пацієнтам, які страждають на цукровий діабет, стає важче контролювати рівень глюкози крові в межах цільових показників.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Важливо!
Якщо рівень панкреатичної еластази в калі знаходиться в межах референсних значень, значить, відсутня недостатність екзокринної функції підшлункової залози.
Зниження показників в інтервалі від 100 до 200 мкг/г калу свідчить про помірно виражену недостатність, а менш 100 мкг/г калу характерно для важкої недостатності функції підшлункової залози.