Загальна інформація про дослідження
Насичення трансферину залізом – розрахункова величина – відношення концентрації сироваткового заліза до загальної залізозв’язувальної здатності трансферину, виражене у відсотках. Відсоток (частка) насичення є найкращим показником запасів заліза, ніж концентрація заліза в сироватці.
Залізо, яке вживається людиною, знаходиться в двох видах: в гемовій (м’ясній) і негемовій (рослинній) формах. Форма, яка перебуває в гемі, легше засвоюється організмом, що робить вегетаріанців схильними до дефіциту заліза. Всмоктування заліза відбувається у дванадцятипалій кишці і регулюється переносником двовалентних металів в ентероцитах (клітинах кишківника). Залізо надходить в кровотік за допомогою білка ферропортіна, що знаходиться в мембранах клітин. Там воно зв’язується з трансферином (основним білком, що здійснює перенесення заліза) для транспортування в кістковий мозок і печінку, де буде відбуватися утворення і зберігання червоних кров’яних тілець, або еритроцитів.
Залізо, яке відкладається в тканинах, зв’язується з феритином, щоб запобігти пошкодженню клітин за рахунок утворення вільних радикалів. Оскільки не існує інших механізмів виведення заліза з організму, крім крововтрати або руйнування клітин гемоглобіну в селезінці, загальний рівень заліза в організмі суворо регулюється.
Надмірне вживання продуктів, що містять залізо, і запальні стану стимулюють вироблення печінкою білка гепсідіна, який блокує всмоктування заліза в кровотік через руйнування ферропортіна і пригнічує вивільнення заліза з сховища.
Нестача заліза пов’язана з виникненням спочатку прихованого залізодефіциту, потім залізодефіцитної анемії (ЗДА).
Прихований залізодефіцит можна виявити тільки при оцінці рівня заліза і показників його обміну в крові (феритину, трансферину та ін.). Він виникає, коли запаси заліза в організмі починають виснажуватися. Дефіцит заліза виникає при вагітності, яка фізіологічно протікає, в період грудного вигодовування, гострої і хронічної крововтрати, травмах, операційних втручань.
Якщо запаси не заповнюються, розвивається ЗДА, яка характеризується зниженим синтезом гемоглобіну, що призводить до утворення еритроцитів, нездатних адекватно виконувати свої функції.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Причини підвищення насичення трансферину залізом:
• гемохроматоз, надмірне споживання заліза;
• талассемія;
• дефіцит вітаміну В6;
• апластична анемія.
Причини зниження насичення трансферину залізом:
• гіпохромна анемія;
• злоякісні пухлини шлунка і тонкого кишківника.