Онлайн запис

Копрограма

Загальна інформація про дослідження

Копрограма – це дослідження калу (фекалій, екскрементів, стільця), аналіз його фізичних, хімічних властивостей, а також різноманітних компонентів і включень різного походження. Вона є частиною діагностичного дослідження органів травлення і функції шлунково-кишкового тракту.
Кал – кінцевий продукт перетравлення їжі в шлунково-кишковому тракті під впливом травних ферментів, жовчі, шлункового соку і життєдіяльності кишкових бактерій.
По складу кал являє собою воду, зміст якої в нормі становить 70 – 80 %, і сухий залишок. У свою чергу, сухий залишок на 50 % складається з живих бактерій і на 50 % – із залишків неперетравленої їжі. Навіть в межах норми склад калу в значній мірі непостійний. Багато в чому він залежить від харчування і вживання рідини. Ще більшою мірою склад калу варіюється при різних захворюваннях. Кількість тих чи інших компонентів в стільці змінюється при патології або порушенні функції органів травлення, хоча відхилення в роботі інших систем організму також можуть істотно впливати на діяльність шлунково-кишкового тракту, а значить, і на склад калу. Характер змін при різних видах захворювань надзвичайно різноманітний. Можна виділити наступні групи порушень складу фекалій:
• зміна кількості компонентів, які в нормі містяться в стільці;
• нерозщеплені і/або неперетравленні залишки їжі;
• біологічні елементи і речовини, що виділяються з організму в просвіт кишківника;
• різні речовини, які утворюються в просвіті кишківника з продуктів обміну речовин, тканин і клітин тіла;
• мікроорганізми;
• сторонні включення біологічного та іншого походження.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 419

Вартість: 250 грн
Термін виконання:

Разом: 250 грн
Копрограма

Інтерпретація результату

Консистенція/форма.
Консистенція стільця визначається процентним вмістом в ньому води. Нормальним прийнято вважати вміст води в калі 75 %. В цьому випадку стілець має помірно щільну консистенцію і циліндричну форму, тобто кал оформлений. Вживання підвищеного обсягу рослинної їжі, що містить багато клітковини, призводить до посилення перистальтики кишківника, при цьому кал стає кашкоподібним. Більш рідка консистенція, водяниста, пов'язана з підвищенням вмісту води до 85 % і більше.

Рідкий кашкоподібний кал називається діареєю. У багатьох випадках розрідження калу супроводжується збільшенням його кількості і частоти дефекацій протягом доби. За механізмом розвитку діарею ділять на спричинену речовинами, що порушують всмоктування води з кишківника (осмотичну), що виникає в результаті підвищеної секреції рідини з стінки кишківника (секреторну), що є результатом посилення перистальтики кишківника (моторну) і змішану.

Запах.
Звичайний нерізкий запах калу пов'язаний з утворенням летючих речовин, які синтезуються в результаті бактеріальної ферментації білкових елементів їжі (індолу, скатолу, фенолу, крезолів і ін). Посилення цього запаху відбувається при надмірному вживанні білкових продуктів або при недостатньому вживанні рослинної їжі.
Різкий смердючий запах калу обумовлений посиленням гнильних процесів в кишківнику. Кислий запах виникає при посиленому бродінні їжі, що може бути пов'язано з погіршенням ферментативного розщеплення вуглеводів або їх засвоєння, а також з інфекційними процесами.

Колір.
Нормальний колір калу обумовлений присутністю в ньому стеркобіліна, кінцевого продукту обміну білірубіну, який виділяється в кишківник з жовчю. У свою чергу, білірубін є продуктом розпаду гемоглобіну - основної функціональної речовини червоних клітин крові. Таким чином, присутність стеркобіліна в калі - результат, з одного боку, функціонування печінки, а з іншого - постійного процесу оновлення клітинного складу крові. Колір калу в нормі змінюється в залежності від складу їжі. Більш темний кал пов'язаний з вживанням м'ясної їжі, молочно-рослинне харчування призводить до освітлення стільця.
Знебарвлений кал (ахолічний) - ознака відсутності стеркобіліна в стільці, до якого може призводити те, що жовч не потрапляє в кишківник через блокаду жовчовивідних шляхів або різкого порушення жовчовидільної функції печінки.
Дуже темний кал іноді є ознакою підвищення концентрації стеркобіліна в стільці. У деяких випадках це спостерігається при надмірному розпаді еритроцитів, що викликає посилене виведення продуктів метаболізму гемоглобіну.
Червоний колір калу може бути обумовлений кровотечею з нижніх відділів кишківника.
Чорний колір - ознака кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. В цьому випадку чорне забарвлення стільця - наслідок окислення гемоглобіну крові соляною кислотою шлункового соку.

Реакція.
Реакція відображає кислотно-лужні властивості стільця. Кисла або лужна реакція в калі обумовлена ​​активізацією діяльності тих чи інших типів бактерій, що відбувається при порушенні ферментації їжі. У нормі реакція є нейтральною або слаболужною. Лужні властивості посилюються при погіршенні ферментативного розщеплення білків, що прискорює їх бактеріальне розкладання і призводить до утворення аміаку, що має лужну реакцію.
Кисла реакція викликана активізацією бактеріального розкладання вуглеводів в кишківнику (бродіння).

Кров.
Кров в калі з'являється при кровотечі в шлунково-кишковому тракті.

Слиз.
Слиз є продуктом виділення клітин, що вистилають внутрішню поверхню кишківника (кишківного епітелію). Функція слизу полягає в захисті клітин кишківника від пошкодження. У нормі в калі може бути присутнім трохи слизу. При запальних процесах в кишківнику посилюється продукція слизу і, відповідно, збільшується її кількість в калі.

Детрит.
Детрит - це дрібні частинки неперетравленої їжі і зруйнованих бактеріальних клітин. Бактеріальні клітини можуть бути зруйновані в результаті запалення.

Залишки неперетравленої їжі.
Залишки їжі в стільці можуть з'являтися при недостатній продукції шлункового соку і / або травних ферментів, а також при прискоренні перистальтики кишківника.

М'язові волокна змінені.
Змінені м'язові волокна - продукт перетравлення м'ясної їжі. Збільшення вмісту в калі слабозміненних м'язових волокон відбувається при погіршенні умов розщеплення білка. Це може бути викликано недостатньою продукцією шлункового соку, травних ферментів.

М'язові волокна незмінені.
Незмінені м'язові волокна - це елементи неперетравленої м'ясної їжі. Їх наявність в калі є ознакою порушення розщеплення білка (через порушення секреторної функції шлунка, підшлункової залози або кишківника) або прискореного просування їжі по шлунково-кишковому тракту.

Рослинна клітковина перетравлена.
Перетравлена рослинна клітковина - клітини м'якоті плодів та іншої рослинної їжі. Вона з'являється в калі при порушеннях умов травлення: секреторній недостатності шлунка, посилення гнильних процесів в кишківнику, недостатньому виділенні жовчі, порушення травлення в тонкому кишківнику.

Жир нейтральний.
Нейтральний жир - це жирові компоненти їжі, які не піддалися розщепленню і засвоєнню і тому виводяться з кишківника в незмінному вигляді. Для нормального розщеплення жиру необхідні ферменти підшлункової залози і достатня кількість жовчі, функція якої полягає в поділі жирової маси на дрібнокрапельну розчин (емульсію) і багаторазовому збільшенні площі зіткнення жирових частинок з молекулами специфічних ферментів - ліпаз. Таким чином, поява нейтрального жиру в калі є ознакою недостатності функції підшлункової залози, печінки або порушення виділення жовчі в просвіт кишківника.
У дітей невелику кількість жиру в калі може бути нормою. Це пов'язано з тим, що органи травлення у них ще недостатньо розвинені і тому не завжди справляються з навантаженням по засвоєнню дорослої їжі.

Жирні кислоти.
Жирні кислоти - продукти розщеплення жирів травними ферментами - ліпазами. Поява жирних кислот в калі є ознакою порушення їх засвоєння в кишківнику. Це може бути викликано порушенням всмоктувальної функції стінки кишківнику (в результаті запального процесу) і / або посилення перистальтики.

Мила.
Мила - це видозмінені залишки незасвоєних жирів. У нормі в процесі травлення засвоюється 90 - 98 % жирів, решта може зв'язуватися з солями кальцію і магнію, які містяться в питній воді, і утворювати нерозчинні частинки. Підвищення кількості мил в стільці є ознакою порушення розщеплення жирів в результаті нестачі травних ферментів і жовчі.

Крохмаль внутрішньоклітинний.
Внутрішньоклітинний крохмаль - це крохмаль, укладений всередині оболонок рослинних клітин. Він не повинен визначатися в калі, так як при нормальному травленні тонкі клітинні оболонки руйнуються травними ферментами, після чого їх вміст розщеплюється і засвоюється. Поява внутрішньоклітинного крохмалю в калі - ознака порушення травлення в шлунку в результаті зменшення секреції шлункового соку, порушення травлення в кишківнику в разі посилення гнильних або бродильних процесів.

Крохмаль позаклітинний.
Позаклітинний крохмаль - неперетравлені зерна крохмалю із зруйнованих рослинних клітин. У нормі крохмаль повністю розщеплюється травними ферментами і засвоюється за час проходження їжі по шлунково-кишковому тракту, так що в калі не присутній. Поява його в стільці вказує на недостатню активність специфічних ферментів, які відповідальні за його розщеплення (амілаза) або занадто швидке просування їжі по кишківнику.

Лейкоцити.
Лейкоцити - це клітини крові, які захищають організм від інфекцій. Вони накопичуються в тканинах тіла і його порожнинах, там, де виникає запальний процес. Велика кількість лейкоцитів в калі свідчить про запалення в різних відділах кишківника, викликаному розвитком інфекції або іншими причинами.

Еритроцити.
Еритроцити - червоні клітини крові. Число еритроцитів в калі може підвищуватися в результаті кровотечі з стінки товстої або прямої кишки.

Кристали.
Кристали утворюються з різних хімічних речовин, які з'являються в калі в результаті порушення травлення або різних захворювань. До них відносяться:
трипельфосфати - утворюються в кишківнику в різколужного середовища, яке може бути результатом активності гнильних бактерій;
гематоїдин - продукт перетворення гемоглобіну, ознака виділення крові з стінки тонкого кишківника;
кристали Шарко - Лейдена - продукт кристалізації білка еозинофілів - клітин крові, які беруть активну участь в різних алергічних процесах, є ознакою алергічного процесу в кишківнику, який можуть викликати кишкові гельмінти.

Йодофильная флора.
Йодофільною флорою називається сукупність різних видів бактерій, які викликають бродильні процеси в кишківнику. При лабораторному дослідженні вони можуть фарбуватися розчином йоду. Поява йодофільної флори в стільці є ознакою бродильної диспепсії.

Клостридії.
Клостридії - різновид бактерій, які можуть викликати в кишківнику гниття. Збільшення числа клостридій в стільці вказує на посилення гниття в кишківнику білкових речовин внаслідок недостатньої ферментації їжі в шлунку або кишківнику.

Епітелій.
Епітелій - це клітини внутрішньої оболонки стінки кишківника. Поява великої кількості епітеліальних клітин в стільці є ознакою запального процесу стінки кишківника.

Дріжджоподібні гриби.
Дріжджоподібні гриби - різновид інфекції, яка розвивається в ккишківнику при недостатній активності нормальних кишкових бактерій, що перешкоджають її виникненню. Їх активне розмноження в кишківнику може бути результатом загибелі нормальних кишківних бактерій через лікування антибіотиками або деякими іншими лікарськими засобами. Крім того, поява грибкової інфекції в кишківнику іноді є ознакою різкого зниження імунітету.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз