Загальна інформація про дослідження
Визначення фруктозаміну засноване на вимірі глікозильованого білка. Якщо рівень глюкози протягом певного часу залишається підвищеним, молекули глюкози зв’язуються з білками крові в ході процесу, який отримав назву глікуровання. Чим вище рівень глюкози в крові, тим більше кількість що утворюється глікірованного білка і гемоглобіну. Такі комбіновані молекули залишаються в складі білка протягом його життєвого циклу і відображають середній рівень глюкози в крові протягом певного періоду.
Так як еритроцити живуть 120 днів, глікірованний гемоглобін відображає середній рівень глюкози протягом цього часу. Білки плазми крові мають більш короткий життєвий цикл, приблизно 14 – 21 день. Таким чином, рівень глікованих білків, який визначається за вмістом фруктозаміну, відображає середній рівень глюкози в крові пацієнта протягом коротшого періоду тривалістю в 2 – 3 тижні.
Підтримка рівня глюкози в крові максимально близьким до нормального, допомагає пацієнтам, що страждають від діабету, уникнути багатьох ускладнень. Необхідний контроль досягається тестуванням на рівень глюкози, а також моніторингом ефективності застосовуваної терапії за допомогою аналізу на фруктозамін або глікірованний гемоглобін.
Голодувати перед аналізом фруктозаміну не потрібно, оскільки визначається кількість глікозильованого білка і глюкози за попередні 2 – 3 тижні, тому їжа, яку пацієнт вжив протягом дня, не впливає на результати.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Підвищення рівня фруктозаміну:
• при переході значень фруктозаміну від нормальних до підвищених можна зробити висновок: стратегія лікування обрана неправильно. Це може означати, що в крові пацієнта занадто багато цукру, а інсуліну, навпаки, занадто мало, а також те, що застосовувані методи лікування перестали бути досить ефективними.
Рівень фруктозаміну в нормі:
• у пацієнта немає цукрового діабету, застосовувана система моніторингу і лікування захворювання є ефективною.
Зниження рівня фруктозаміну:
• зниження вмісту білка в крові через порушення його синтезу або втрати білка організмом в результаті різного роду захворювань. В такому випадку розбіжності в значеннях даних по фруктозаміну і рівню глюкози можуть бути істотними.