Загальна інформація про дослідження
Антімюллеровскій гормон (АМГ) забезпечує диференціювання статі у ембріона, а також бере участь в сперматогенезі і дозріванні фолікула. Він служить індикатором функції статевих залоз, і його використовують, щоб з’ясувати причину порушення диференціювання статі, чоловічого і жіночого безпліддя, а також при діагностиці деяких пухлин.
АМГ в нормі синтезується тільки клітинами Сертолі яєчок (як в період ембріонального розвитку, так і після народження) і зернистими клітинами яєчників (тільки після народження). Якщо у плода генетично чоловічої статі відбуваються мутації в гені АМГ або мутації в гені його рецептора, то розвиток мюллерова протоки триває і, поряд з внутрішніми чоловічими статевими структурами, формуються і жіночі статеві структури (матка, маткові труби або шийка матки). При цьому дитина має нормально розвинені яєчка, внутрішні чоловічі статеві структури (придаток яєчка, сім’явивідний канал і сім′яні бульбашки) і зовнішні чоловічі статеві органи, стать при народженні визначається як чоловіча і запідозрити аномалію розвитку не представляється можливим.
Іншою важливою функцією АМГ є опускання яєчок в мошонку. При відхиленні АМГ опускання яєчок порушено. Затримка опускання яєчок (крипторхізм) – найчастіша патологія сечостатевої системи у хлопчиків, вона зустрічається у 30 % недоношених і у 5 % доношених дітей. Позитивний тест на АМГ у хлопчика свідчить про порушення опускання яєчок, що може бути скориговано за допомогою операції.
Відсутність АМГ дозволяє діагностувати анорхію (вроджена двостороння відсутність яєчок), при якій операція не показана. У зв’язку з цим визначення АМГ може бути використано для диференціальної діагностики крипторхізму.
Концентрація АМГ значно змінюється протягом життя. Рівень АМГ у хлопчика низький при народженні, але значно підвищується до 6 місяців. У дитячому та підлітковому віці АМГ поступово знижується і досягає найнижчих значень в дорослому житті.
В організмі дорослої людини він бере участь в регуляції синтезу андрогенів. Рівень сироваткового АМГ у чоловіків з необструктивною азооспермією (відсутність сперматозоїдів в еякуляті через порушення іх утворення) на 50 % нижче, ніж у пацієнтів з обструктивною азооспермією (відсутність сперматозоїдів в еякуляті через перешкоди в сім’явивідних протоках).
В організмі жінки АМГ бере участь в дозріванні фолікулів, а також їх відборі для овуляції. Він синтезується зернистими клітинами зростаючих фолікулів, пригнічує ріст сусідніх прімордіальних фолікулів, а також зменшує чутливість зростаючих фолікулів до дії ФСГ. Все це сприяє остаточному дозріванню і овуляції одного фолікула щомісяця. Так як синтез АМГ здійснюється зростаючими фолікулами, по його концентрації оцінюють їх кількість. Цей резерв знижується з віком, а також при станах, що супроводжуються передчасною менопаузою (наприклад, при хіміотерапії). Оцінка функціонального резерву за допомогою АМГ дозволяє відповісти на багато питань.
АМГ є маркером пухлин яєчників, що походять з зернистих клітин (гранулезоклітинних пухлин). На їх частку припадає близько 3 % новоутворень яєчників. Повторні аналізи на АМГ можуть бути використані на етапі контролю за лікуванням пухлин.
У МЦ «ПРОТОС» визначення концентрації гормонів щитовидної залози проводиться за допомогою сучасного лабораторного обладнання – автоматичного імунохімічного електрохемілюмінесцентного аналізатора Сobas e 411.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Причини підвищення рівня антимюлерівого гормону:
• синдром полікістозних яєчників;
• гормонально-активні пухлини яєчок і яєчників.
Причини зниження рівня антимюлерівого гормону:
• менопауза;
• низький функціональний резерв яєчників;
• анорхія і дисгенезия яєчок;
• синдром персистуючого Мюллерова протоки.