Загальна інформація про дослідження
Кишкові паразитарні інфекції поширені по всьому світу і є частою причиною порушень функцій травного тракту, алергічних захворювань, а також загальносоматичних розладів. Існує кілька сотень видів паразитів, які можуть бути причиною хвороби у людини. Найбільш часто кишкові паразитичні інфекції викликають такі гельмінти, як аскариди, анкілостоми, гострики, бичачі і свинячі ціп’яки, трихінели, а також найпростіші – лямблії, амеби. Зараження можливе при недотриманні санітарно-гігієнічних норм, споживанні погано очищенної питної води, немитих овочів і фруктів, недостатній термічній обробці м’яса і риби. Клінічні прояви кишкового паразитоза варіюються від безсимптомного носійства до важкої діареї, інтенсивної болі у животі, ознак порушення харчування і всмоктування поживних речовин, важкої анемії.
Основним діагностичним методом, який дозволяє виявити яйця гельмінтів і цист найпростіших і підтвердити клінічний діагноз, є світлова мікроскопія калу. Однак чутливість методу прямої мікроскопії в діагностиці гельмінтозів недостатньо висока в зв’язку з можливою невисокою концентрацією паразитів в матеріалі, непостійним їх виділенням з організму. Для збільшення чутливості дослідження застосовуються концентраційні методи. Раніше застосовувані відкриті методи збагачення фекального матеріалу були досить трудомісткими і небезпечними для лабораторного персоналу. Дослідження за допомогою сучасних закритих концентраційних систем, серед яких Parasep, – швидкі і надійні способи виявлення кишкових паразитів в калі.
Концентраційна тест-система Parasep є більш новою модифікацією замкнутої системи збагачення, яка може бути легко прийнята і досліджена в будь-якій звичайній мікробіологічній лабораторії. При використанні даного методу матеріал поміщається в трубку тест-системи Parasep з додаванням спеціальних розчинів, центрифугується, що дозволяє за рахунок різниці в питомій вазі різних частинок, в тому числі яєць і цист, виділити з субстрату і накопичити їх в одному шарі, а потім досліджувати за допомогою мікроскопії.
Однак у зв’язку з непостійним виділенням яєць гельмінтів і цист найпростіших при негативному результаті будь-якого мікроскопічного аналізу калу і збереженні клінічних симптомів можуть знадобитися повторні дослідження калу з інтервалом в декілька днів.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Інтерпретація результату
Важливо!
• виявлення певного виду паразита говорить про зараження пацієнта;
• одиничний негативний результат не дає гарантії відсутності глистової інвазії, в зв'язку з чим рекомендується повторення аналізу 2-кратно з інтервалом в 7 днів;
• при обстеженні на лямблії (Giardia Lamblia) може бути отриманий негативний результат на ранній стадії зараження, при хронічній інвазії і у хворих, що виділяють паразита циклічно.