Онлайн запис

PSA загальний (простатспецифічний антиген)

Загальна інформація про дослідження

Простатспеціфіческій антиген (ПСА) – це білкова речовина, фермент, що відноситься до серинових протеаз. Це один з продуктів синтезу передміхурової залози.
Передміхурова залоза складається з м’язової тканини і великої кількості (близько 50) дрібних залоз. Залози простати виробляють секрет передміхурової залози. Невелика частина секрету потрапляє в кров і виконує складну гормональну функцію – забезпечує нормальне функціонування яєчок, роботу сечового міхура, регулює статевий потяг, впливає на кровообіг, нервові процеси і психічний стан.
Одним з компонентів секрету передміхурової залози є ПСА. За хімічною структурою це глікопротеїн – з’єднання білка і вуглеводів, за біохімічними властивостями – фермент, який виконує функцію розщеплення великих білкових молекул на більш дрібні фрагменти. Завдяки цій здатності він розріджує нсім′яну рідину. Разом з тією частиною секрету передміхурової залози, яка потрапляє в системний кровотік, туди проникає і незначна порція виробленого простатою простатспецифічного антигену. Функція простатспецифічного антигену в організмі невідома, а в лабораторній діагностиці його використовують для виявлення захворювань передміхурової залози. Деякі його фракції мають антигенні властивості, що дозволяє ідентифікувати їх за допомогою імунохімічних лабораторних методів. Поєднання цих якостей і визначило назву для цієї речовини як “простатспецифічний антиген”.
Невеликі коливання величини загального ПСА тісно пов’язані як зі змінами в роботі передміхурової залози, які не є патологією, так і з різними захворюваннями простати. Так, наприклад, на рівень ПСА впливають індивідуальні відмінності в масі простати: велика простата виробляє, відповідно, більше ПСА. Крім того, має значення вік пацієнтів: кількість ПСА поступово збільшується протягом життя. Механічний вплив на передміхурову залозу, як, наприклад, масаж або їзда на велосипеді, теж можуть викликати підвищення даного показника. Такий же ефект має сім’явиверження.
Загальний ПСА помірно підвищується при гіпертрофії (аденомі) простати, гострих і хронічних запальних захворюваннях передміхурової залози (простатитах), інфекціях сечовивідних шляхів, проте головна діагностична цінність цього аналізу полягає в своєчасному виявленні раку передміхурової залози.
Рак передміхурової залози є одним з найбільш часто діагностованих онкологічних захворювань у чоловіків. Особливо часто це захворювання зустрічається у чоловіків старше 50 років, у 70 % хворих він виявляється вже тільки на 3-4-й стадії. У зв’язку з цим при первинному зверненні до онколога у 70 % хворих вже спостерігається поширення пухлини в навколишні тканини або віддалені органи. Ось чому чоловікам так важливо періодично здавати аналіз на ПСА. Класичні методи виявлення раку простати – пальпація передміхурової залози через стінку прямої кишки в поєднанні з УЗД – мають обмежену чутливість і часто не дозволяють вчасно виявити пухлину, тоді як тест на ПСА уможливлює діагностику навіть ранніх, безсимптомних форм захворювання.
Чим вище рівень ПСА в крові, тим з більшою впевненістю можна говорити про наявність злоякісного процесу в передміхуровій залозі. Однак, якщо загальний ПСА підвищений незначно, достовірність діагнозу сумнівна, так як такий же результат може бути отриманий при інших захворюваннях простати, наприклад доброякісній гіпертрофії або простатиті.

Рання діагностика раку передміхурової залози також здійснюється шляхом щорічного профілактичного обстеження. Надмірний приріст рівня ПСА за рік свідчить про підвищення ризику розвитку захворювання.
Аналіз на загальний ПСА використовується до того ж в процесі лікування раку передміхурової залози. За цим показником судять про успішність терапії: істотне зниження рівня ПСА свідчить про позитивний результат лікувальних заходів. Дуже велике значення даний аналіз має для своєчасного виявлення рецидиву захворювання після його хірургічного лікування.

Програма лояльності

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 106

Вартість: 290 грн
Термін виконання:

Разом: 290 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+50 грн)
PSA загальний (простатспецифічний антиген)

Інтерпретація результату

Причини підвищеного рівня загального ПСА:
• відносне збільшення маси простати;
• масаж простати / їзда на велосипеді / сім'явиверження менш ніж за 24 години до дослідження;
• інфекція / запальний процес сечовивідних шляхів;
• аденома передміхурової залози;
• простатит;
• ішемія / інфаркт передміхурової залози;
• рак передміхурової залози.

Причини зниженого рівня загального ПСА:
• низький ризик розвитку захворювання передміхурової залози;
• успішне лікування захворювання передміхурової залози.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз