Онлайн запис

НЕ-4 (онкомаркер яєчників)

Загальна інформація про дослідження

HE4 (від англ. Human epididymis protein 4) – невеликий протеїн відноситься до сімейства білків, що містять 4 дисульфідних зв’язків в корковій частині.

Спочатку він був виявлений в дистальних відділах епітелію протоки придатка яєчника (епідідімальної протоки), звідки і пішла назва людський епідідімальний протеїн. Згодом стало відомо, що HE4 також утворюється в багатьох інших тканинах (залозистий епітелій молочної залози, жіночої та чоловічої репродуктивних систем, дистальних ниркових канальців, товстої кишки, слинних залоз). Фізіологічна роль HE4 до кінця невідома, ймовірно, він необхідний для нормального функціонування епітелію. Крім того, він підтримує систему вродженого імунітету дихального тракту і ротової порожнини.
Посилений синтез HE4 характерний для деяких злоякісних пухлин (мезотеліоми, раку легень, нирок, молочної залози, ендометрія, злоякісних утворень шлунково-кишкового тракту), що дозволяє використовувати цей білок як онкомаркер. Показано, що HE4 має властивості, які сприяють пухлинній прогресії, наприклад, посилює міграцію і адгезію клітин раку яєчника. Найбільше значення HE4 має в діагностиці, оцінці прогнозу і контролі лікування пухлин яєчника і ендометрія.

• HE4 для диференціальної діагностики утворень малого таза.
Однією з найбільш складних діагностичних завдань є диференціальна діагностика доброякісних і злоякісних утворень малого таза. Часто для цього використовується онкомаркер CA-125. Істотним недоліком CA-125 є його недостатня специфічність, так як він може бути підвищений і при доброякісних захворюваннях. У порівнянні з CA-125 онкомаркер HE4 рідше підвищений при доброякісних новоутвореннях (в 8 % випадків проти 29 %). СА 125 також підвищено в 67 % випадків ендометріозу, тоді як HE4 – тільки в 3 %. Таким чином, перевагою HE4 є більш висока специфічність щодо злоякісних утворень.
При використанні комбінації онкомаркерів СА 125 і HE4 вдається більш точно диференціювати злоякісні та доброякісні утворення малого тазу, ніж при використанні кожного маркера окремо. Комбінація цих онкомаркерів в поєднанні з менопаузальним статусом пацієнтки використовується в алгоритмі ризику раку яєчників ROMA.

• HE4 для скринінгу раку яєчників і ендометрія.
Показано, що HE4 може бути виявлений в 32 % випадків раку яєчника, негативних по СА 125 і, тому, доповнює СА 125.
HE4 входить в більшість панелей тестів, які пропонується використовувати для скринінгу раку яєчників. Найкращий результат показаний при використанні комбінації HE4, CA-125, раково-ембріонального антигену: комбінація цих онкомаркерів виявляє рак яєчника на ранніх стадіях з чутливістю 86 % і специфічністю 98 %.
Важливо підкреслити, що онкомаркер HE4, так само, як і онкомаркер CA-125, здатний виявляти тільки злоякісні утворення яєчника епітеліального походження і не виявляє герміногенні пухлини або пухлини строми статевого тяжа.
У деяких дослідженнях також було показано, що HE4 може бути використаний для скринінгу раку ендометрія.

• HE4 для оцінки прогнозу раку яєчників і ендометрія.
Підвищений рівень HE4 асоційований з більш високим ступенем злоякісності і більш вираженою стадією раку яєчників за класифікацією FIGO. Високий рівень HE4 частіше спостерігається при більш агресивних варіантах раку яєчника і вказує на менш сприятливий прогноз.
Так само, як і при раку яєчника, підвищений рівень HE4 асоційований з більш агресивним фенотипом раку ендометрія, а висока концентрація цього онкомаркера говорить про поганий прогноз захворювання.

• HE4 для контролю лікування та діагностики рецидиву раку яєчника і ендометрія.
Дослідження на HE4 може бути використано для оцінки ефективності лікування. Так, концентрація HE4 істотно відрізняється у пацієнтів при постановці діагнозу раку яєчника і пацієнтів, які досягли повної клінічної ремісії.
Аналіз на HE4 також може застосовуватися для діагностики рецидиву раку яєчника. Показано, що HE4 починає визначатися приблизно за 4,5 місяця до виникнення клінічних ознак рецидиву цього захворювання. На цій підставі аналіз на HE4 використовують для моніторингу ефективності лікування. У деяких випадках підвищення HE4 передує підвищенню CA-125. В одному з досліджень показано, що онкомаркер HE4 здатний виявляти рецидив раку яєчника з чутливістю 74 % і специфічністю 100 % при концентрації більше 70 пікомоль/л. Використання комбінації онкомаркерів HE4 і CA-125 дозволяє збільшити чутливість до 76 %.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 102

Вартість: 450 грн
Термін виконання:

Разом: 450 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
НЕ-4 (онкомаркер яєчників)

Інтерпретація результату

Причини підвищеного рівня HE4:
• рак яєчника;
• рак ендометрія;
• рак легень;
• ниркова недостатність;
• нирковий фіброз.

Причини зниження рівня рівня HE4:
• контроль захворювання на тлі лікування.

При інтерпретації результату дослідження необхідно пам'ятати, що HE4 може бути підвищений при деяких інших захворюваннях, в тому числі при раку легень, ниркової недостатності і нирковому фіброзі. З віком концентрація HE4 в нормі значно зростає (на відміну від CA-125, який в нормі з віком знижується). Такі фактори, як фаза менструального циклу, ендометріоз і використання естроген-і прогестеронових протизаплідних засобів не впливають на рівень HE4.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз