Загальна інформація про дослідження
Дослідження, спрямоване на виявлення генетичного матеріалу (ДНК) мікроорганізмів Lactobacillus spp., Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу, для діагностики бактеріального вагінозу.
Бактеріальний вагіноз є патологічним процесом, що виникає переважно у жінок репродуктивного віку і характеризується зміною складу і співвідношення мікрофлори піхви. Він є частою причиною патологічних виділень, може бути асоційований з розвитком запальних захворювань органів малого таза у жінок і підсилює ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Розвиток бактеріального вагінозу також підвищує ризик розвитку патологій вагітності: передчасних пологів, самовільних абортів, низької ваги дитини при народженні, розвитку післяпологового ендометриту, вагініту. Слід зазначити, що у 50 % жінок бактеріальний вагіноз може мати безсимптомний перебіг.
У здорових жінок репродуктивного віку загальна кількість мікроорганізмів в вагінальних виділеннях становить 10^7 – 10^9 КУО/мл (колонієутворюючих одиниць на мілілітр) і складається з більш ніж 40 різноманітних видів. Переважають палички Додерляйна, лактобацили (Lactobacillus spp.): L. crispatus, L. jensenii, L. acidophilus, L. brevis.
Найбільш часто при бактеріальному вагінозі збільшується кількість мікроорганізмів: Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae. Gardnerella vaginalis відноситься до умовно-патогенної мікрофлори піхви, є факультативним анаеробом. Мікроорганізми виявляються у 95 – 99 % жінок з бактеріальним вагінозом, в тому числі при його рецидивуючому перебігу. Надмірне розмноження гарднерелл призводить до витіснення переважаючих в піхві при нормі Lactobacillus spp. і стимулює надмірний ріст анаеробних бактерій і мікоплазм.
До сучасних методів діагностики відноситься метод полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу (RT-ПЦР). Це метод молекулярної діагностики, що дозволяє виявляти генетичний матеріал досліджуваного збудника. Він характеризується високими показниками діагностичної чутливості і специфічності, швидкістю отримання кінцевого результату. Особливістю методу є можливість виявляти ДНК вірусу навіть при малому вмісті її в досліджуваному біологічному матеріалі. При цьому проводиться кількісна оцінка ДНК Bacteria (загальна кількість бактерій), Lactobacillus spp., Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae з аналізом співвідношення концентрацій цих мікроорганізмів. Метод застосовується для діагностики бактеріального вагінозу, в тому числі при його безсимптомному перебігу, у жінок з патологіями вагітності, з розвитком запальних ускладнень після вагітності, а також при призначенні і контролі терапії. При оцінці результатів RТ-ПЛР виявляються фрагменти ДНК як живих, так і зруйнованих мікроорганізмів, тому результат дослідження буде залишатися позитивним ще протягом деякого часу, навіть якщо лікування було підібрано правильно.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
