Загальна інформація про дослідження
Жито – поширена зернова культура. Зі зерна виготовляють квас, виробляють борошно, що йде переважно на хліб, отримують крохмаль, також його використовують як сировину для виробництва спирту. До складу житнього зерна входять білки, вуглеводи, клітковина, вітаміни групи B, PP, E, мінеральні речовини. У білку зерна містяться лізин та треонін – амінокислоти, необхідні для зростання та відновлення тканин, виробництва гормонів та антитіл. Як дієтичний продукт жито корисне при цукровому діабеті. У гомеопатії застосовують есенцію зі свіжих квітучих колосків жита.
Жито є одним із найбільш алергенних злаків. До її основних алергенів належать Secc1 (інгібітор трипсину/амілази), Secc 12 (профілін), Secc 20 (секалін) та гліадин. При алергії на жито можливий розвиток перехресних реакцій на пшеницю, ячмінь, овес та рис. Алергія на пилок жита під час його цвітіння може виникати у пацієнтів із сенсибілізацією до житнього борошна, і навпаки. Крім того, у пацієнтів з алергічною реакцією на жито нерідко виявляється підвищення специфічних IgE до горіхів, маку, кунжуту, сої та ківі.
Специфічні IgE до житнього борошна можуть виявлятися у пацієнтів з бронхіальною астмою, ринокон’юнктивітом, еозинофільним езофагітом та целіакією. Харчова алергія може виявлятися у вигляді нудоти, блювання, болю у животі, діареї. Шкірними симптомами алергії на житнє борошно можуть бути свербіж, кропив’янка, атопічний дерматит та ангіоонабряк. У поодиноких випадках алергічна реакція може протікати за типом анафілаксії або супроводжуватися судинним колапсом.