Загальна інформація про дослідження
B. burgdorferi відноситься до групи спірохет і викликає у людини кліщовий бореліоз (хвороба Лайма).
Людина заражається, якщо її вкусив кліщ, який сам був інфікований B. burgdorferi. Іксодові кліщі, переносники бореліозу, – це найпоширеніша група кліщів, в помірному поясі Північної півкулі вони зустрічаються повсюдно. Найчастіше зараження людей відбувається в період активності кліщів – навесні і влітку.
Інкубаційний період бореліозу становить кілька тижнів. На ранніх стадіях можуть спостерігатися такі симптоми: втома, озноб, головний біль. Також при бореліоз іноді виникає характерний висип – мігруюча еритема (кільцеподібне почервоніння шкіри, яке поступово розширюється). Якщо хворобу не лікувати, то можуть виникнути серйозні проблеми: біль у суглобах, менінгіт, оніміння кінцівок, параліч лицьового нерва, розлади пам’яті і (в окремих випадках) ураження очей і серця. Лікування хвороби, як правило, ефективно.
При проведенні імуноблоту виявляються антитіла до кількох різних білків B. burgdorferi. Результат цього тесту – якісний, тобто він повинен бути однозначним: або антитіла є, або їх немає. Однак поширена ситуація, коли деякі білки зв’язалися з антитілами, а деякі ні. В такому випадку інтерпретація результатів дослідження залежить від того, яку саме тест-систему використовують в діагностичній лабораторії. Справа в тому, що набір білків для імуноблоту може бути різним. Тому кожна фірма-виробник пропонує свої критерії оцінки (наприклад, результат вважається позитивним, якщо 2 з 3 найважливіших білків зв’язалися з антитілами). Тому інтерпретацію результатів тесту проводять співробітники діагностичної лабораторії, які знають, яку саме методику використовувати, і вони ж роблять остаточний висновок, чи заражений пацієнт бореліозом.
Якщо зараження відбулося менше 2-3 тижнів назад, то рівень антитіл може бути ще занадто низьким і їх не вдається виявити. Це малоймовірно, оскільки імуноблот проводиться після того, як отримано позитивний результат за допомогою ІФА. Якщо існує серйозна підозра на бореліоз, то необхідно здати аналіз ще раз, пізніше.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
