Загальна інформація про дослідження
Нематоди Ascaris lumbricoides – найпоширеніші паразити людини, якими заражено 25 % населення планети. Аскаридоз поширений переважно в сільськогосподарських регіонах, що розвиваються, з поганою санітарією, проте їм можна заразитися і в міських умовах при вживанні немитих овочів і фруктів, нехтуванні миттям рук і будь-яким іншим непрямим контактом із зараженим грунтом і екскрементами.
Ascaris lumbricoides є одними з найбільших паразитів: самки можуть досягати довжини 40 см (самці трохи коротші). Яйця кріпляться в тонкій кишці, і молода личинка проникає через кишкову стінку в кровотік, а потім заноситься в легені. У легенях личинка потрапляє в альвеоли та бронхіоли та мігрує вгору по трахеобронхіальному дереву до горлянки, звідки заковтується назад у шлунково-кишковий тракт та перетворюється на дорослу особину у тонкій кишці.
У інфікованих осіб, особливо у дітей, фазу легеневої міграції аскарид можуть виникати небезпечні реакції гіперчутливості. Нерідко розвивається бронхіальна астма, кропив’янка, ангіонабряк, еозинофільна інфільтрація легень (синдром Леффлера). У великій кількості виробляються як неспецифічні, так і специфічні до аскарид IgE-антитіла. Рівень неспецифічних IgE-антитіл починає підвищуватися через тиждень після інфікування та досягає максимуму через 2 тижні після підвищення аскарид-специфічних IgE-антитіл. Рівень специфічних IgE-антитіл до аскарид не залежить від кількості гельмінтів у кишечнику і може відзначатися навіть за відсутності активної інфекції.
До основних алергенів аскарид відноситься білок Asc l 1 (частіше позначається як ABA-1) та тропоміозин Asc l.
У осіб з високим рівнем аскарид-специфічних IgE антитіл відзначаються підвищені рівні IgE-антитіл до кліщів домашнього пилу та більш тяжкий перебіг астми. За деякими даними, лікування аскаридозу у осіб з бронхіальною астмою покращує клінічний перебіг хвороби та знижує гіперреактивність бронхів, а зменшення рівня аскарид-специфічних антитіл асоційоване з покращенням клінічного перебігу алергічних хвороб та регресом симптоматики.