Загальна інформація про дослідження
Імуноглобуліни класу А – глікопротеїни, які синтезуються переважно плазматичними клітинами слизових оболонок у відповідь на місцеву дію антигену.
В організмі людини IgA існує у двох формах – сироваткової та секреторної. Час їхнього напівжиття – 6-7 діб. Секреторний IgA має димерну структуру та стійкий до впливу ферментів завдяки особливостям будови. Секреторний IgA знаходиться у сльозах, поті, слині, молоці та молозиві, секретах бронхів та шлунково-кишкового тракту та захищає слизові оболонки від інфекційних агентів. 80-90 % циркулюючих у крові IgA складаються із сироваткової мономерної форми даного класу антитіл. IgA входять до фракції гамма-глобулінів та становлять 10-15 % від усіх імуноглобулінів крові.
Антитіла IgA класу є важливим фактором місцевого захисту слизових оболонок. Вони зв’язуються з мікроорганізмами і запобігають їх проникненню із зовнішніх поверхонь углиб тканин, посилюють фагоцитоз антигенів шляхом активації комплементу альтернативним шляхом. Достатній рівень IgA в організмі перешкоджає розвитку IgЕ-залежних алергічних реакцій. IgA не проникають через плаценту, але надходять до організму дитини з молоком матері під час годування.
Селективний дефіцит IgA є одним із найпоширеніших імунодефіцитів у популяції. Частота – 1 випадок на 400-700 чоловік. Ця патологія часто протікає безсимптомно. Дефіцит IgA може виявитися алергічними захворюваннями, рецидивуючими респіраторними або шлунково-кишковими інфекціями, нерідко асоціюється з аутоімунною патологією (цукровим діабетом, системним червоним вовчаком, ревматоїдним артритом, перніціозною анемією). Дефіцит IgA іноді поєднується з недостатнім рівнем IgG-2 та IgG-4, що призводить до більш виражених клінічних ознак імунодефіциту.