Однією з найбільш складних діагностичних завдань є диференціальна діагностика доброякісних і злоякісних утворень малого таза. Часто для цього використовується онкомаркер CA-125. Істотним недоліком CA-125 є його недостатня специфічність, так як він може бути підвищений і при доброякісних захворюваннях. У порівнянні з CA-125 онкомаркер HE4 рідше підвищений при доброякісних новоутвореннях (в 8 % випадків проти 29 %). СА 125 також підвищено в 67 % випадків ендометріозу, тоді як HE4 – тільки в 3 %. Таким чином, перевагою HE4 є більш висока специфічність щодо злоякісних утворень.
При використанні комбінації онкомаркерів СА 125 і HE4 вдається більш точно диференціювати злоякісні та доброякісні утворення малого тазу, ніж при використанні кожного маркера окремо. Комбінація цих онкомаркерів в поєднанні з менопаузальним статусом пацієнтки використовується в алгоритмі ризику раку яєчників ROMA.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
ПСА (загальний, вільний):
виконується не раніше ніж через 2 тижні після масажу, пальцевого ректального обстеження простати, трансректального УЗД, біопсії, лазерної терапії, ергометрії, цисто- і колоноскопії та інших будь-яких механічних впливів на простату;
постхірургіческіе рівень ПСА визначається не раніше ніж через 6 тижнів після втручання.
СА-125 – більш інформативно здавати через 2-3 дня після менструації.