Для підтвердження інфікування H. pylori визначають концентрацію IgG у сироватці крові. Цей аналіз має низку переваг перед іншими лабораторними методами виявлення хелікобактера.
Визначення IgG у крові не потребує ендоскопічного дослідження, тому є безпечнішим способом діагностики. Оскільки чутливість тесту можна порівняти з чутливістю більшості інвазивних аналізів (швидкий уреазний тест, гістологічне дослідження), він виявляється особливо корисним, коли виконання ендоскопії не планується. Слід, проте, відзначити, що тест не виявляє безпосередньо мікроорганізм і залежить від особливостей імунної відповіді пацієнта. Так, наприклад, імунна відповідь людей похилого віку характеризується зниженим виробленням специфічних антитіл (будь-яких, у тому числі до H. pylori), що необхідно враховувати, якщо отримано негативний результат аналізу при клінічних ознаках диспепсії. Крім того, імунна відповідь пригнічується під час прийому деяких цитостатичних препаратів.
Аналіз на IgG може бути з максимальним успіхом застосований для діагностики первинного інфікування H. pylori (наприклад, при обстеженні молодого пацієнта з ознаками диспепсії, що вперше виникли). У цій ситуації високий титр IgG дозволяє запідозрити активну інфекцію. Також позитивний результат аналізу у пацієнта (з ознаками диспепсії в анамнезі або без них), який не отримував терапію, вказуватиме на хелікобактеріоз.
Інтерпретація позитивного результату аналізу у випадку, якщо була проведена терапія (або якщо антибіотики, які мають активність проти H. pylori, були застосовані в інших цілях), має деякі особливості. Рівень IgG залишається високим протягом тривалого часу після повної загибелі мікроорганізму (близько половини пацієнтів, які вилікувалися від H. pylori, матимуть високі титри IgG ще 1-1,5 року). В результаті позитивний результат аналізу у пацієнта, який приймав антибіотики, не дозволяє диференціювати активну інфекцію та інфекцію в анамнезі та потребує проведення додаткових лабораторних досліджень.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Прийом їжі:
кров для виконання лабораторних досліджень рекомендується здавати вранці натщесерце, після 8 - 12 годинного нічного періоду голодування;
незадовго до взяття крові випити 1-2 склянки звичайної негазованої води.
Лікарські препарати:
за погодженням з лікуючим лікарем відмовитися від прийому лікарських препаратів, біологічно активних добавок, що містять біотин (вітамін Н, вітамін В7) не менше ніж за добу до здачі аналізів;
при здачі аналізів на тлі прийому лікарських препаратів і біологічно активних добавок обов'язково повідомити адміністратора.
Фізичні навантаження і емоційний стан:
не займатися спортом;
виключити підвищені емоційні навантаження;
за кілька хвилин перед взяттям крові прийняти зручне положення (сісти), розслабитися, заспокоїтися.
Алкоголь і куріння:
утриматися від вживання алкоголю протягом 72 годин до здачі аналізу;
не курити як мінімум за 30 хвилин до взяття крові.
Фізіологічний стан жінки:
уточнити оптимальні дні менструального циклу (або термін вагітності) для здачі крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), прогестерон, естрадіол, андростендіон, 17-гідроксіпрогестерон, пролактин, а також на специфічні маркери: ингибин В і антімюллеровскій гормон;
необхідно вірно вказати фазу менструального циклу або термін вагітності.
Час доби:
деякі тести рекомендується здавати строго в певний час доби. У разі проведення моніторингу лабораторного показника повторна його здача повинна відбуватися в один і той же час.
Діагностичні процедури
не рекомендується здавати кров після рентгенографії, КТ, МРТ, фізіотерапевтичних процедур і інструментальних обстежень.