ua | ru

Пн-Пт: 9:00 - 19:00
Сб: 9:00 - 13:00

+38 097 662 44 28 медичний центр
+38 097 490 35 94 лабораторія
Адреса м. Миколаїв,
проспект Центральний, 70/4



+38 097 662 44 28 медичний центр
+38 097 490 35 94 лабораторія
Адреса м. Миколаїв,
проспект Центральний, 70/4


Замовлення аналізів онлайн
Запис на консультацію

Антитіла до модифікованого цитрулірованого віментину

Код: 242
Термін виконання, днів: 6
900 грн

Загальна інформація про дослідження

Антитіла до цитрулінованого віментину (анти-MCV) – це аутоантитіла, спрямовані проти власного білка організму віментину. Вони найбільш часто виявляються в крові пацієнтів з ревматоїдним артритом (РА) і розглядаються в якості клініко-лабораторного маркера цього захворювання.

Віментин – це один з білків цитоскелету, характерний для клітин мезенхімального походження, в тому числі макрофагів і фібробластів, у великій кількості виявляється в синовіальній оболонці суглобів. Він відноситься до проміжних нитковидних структур і в нормі виконує структурну роль. Під впливом медіаторів запалення віментин піддається цітруллінірованню – процесу, при якому амінокислота аргінін в складі віментину перетворюється в цитрулін. Цитрулінований віментин виступає в якості антигену для аутоантитіл при ревматоїдному артриті. Найбільшу імуногенність має один з біохімічних варіантів цитрулінованого віментину – модифікований цитрулінованого віментин, в молекулі якого амінокислотні залишки гліцину замінені на аргінін. Виявлення антитіл до модифікованого цитрулінованого віментин (анти-MCV, від англ. Anti-modified citrullinated vimentin antibodies) є характерною ознакою ревматоїдного артриту.

Серологічні дослідження відіграють величезну роль в диференціальній діагностиці суглобового синдрому та діагностиці РА. Незважаючи на деякі особливості захворювань, що протікають з ураженням суглобів, їх диференційна діагностика не може бути проведена на підставі тільки лише клінічної картини. З іншого боку, різні захворювання характеризуються різним прогнозом і тактикою лікування. Тому при виборі лабораторного дослідження, що дозволяє провести диференціальну діагностику суглобового синдрому та діагностику РА, велике значення має специфічність тесту. Специфічність аналізу на анти-MCV досягає 98 %. Це означає, що позитивний результат дослідження у пацієнта з клінічними ознаками РА дозволяє підтвердити діагноз. Специфічність дослідження антіMCV щодо РА порівнянна зі специфічністю дослідження на антитіла до циклічного цітрулліновмісного пептиду (анти-CCP, специфічність близько 92 – 98%) і набагато вище, ніж у дослідження на ревматоїдний фактор (RF, специфічність 70 %). Завдяки цій перевазі даний аналіз був включений в нові (2010) діагностичні критерії РА, поряд з ревматоїдним фактором і деякими іншими лабораторними показниками.

Відомо, що імунологічні порушення, характерні для РА, з’являються задовго до клінічних симптомів цього захворювання. Так, анти-MCV можуть бути виявлені за 10 – 15 років до розвитку хвороби. Тому виявлення анти-MCV в крові пацієнта навіть без будь-яких ознак ураження суглобів має бути прийнято до уваги ревматологом, особливо при обтяженому по РА спадковому анамнезі. Слід, однак, відзначити, що позитивний результат дослідження на анти-MCV не є достатнім діагностичним критерієм для постановки діагнозу “РА”.

Аналіз на анти-MCV виявляється особливо корисним при обстеженні пацієнта з нещодавно розпочатим РА при відсутності яскравої клінічної картини захворювання. Досить часто на ранньому етапі хвороби ревматоїдний фактор (РФ), один з основних критеріїв РА, не виявляється, що ускладнює діагностику. Навпаки, анти-MCV вдається виявити у більшості пацієнтів з раннім РА. Чутливість дослідження на антіMCV у пацієнта з вираженими симптомами РА зростає до 70 – 84 %. При цьому найбільшою чутливістю щодо раннього РА має комбінація двох досліджень – анти-MCV і CCP.

Аналіз на анти-MCV необхідний також для складання прогнозу РА. Наявність цих антитіл пов’язана з розвитком деструктивних змін суглобів і швидшим прогресуванням РА. Концентрація анти-MCV більш точно відображає активність захворювання, ніж концентрація анти-CCP. При імуносупресивній терапії титр антіMCV поступово знижується і результат аналізу може стати негативним. Тому тест на анти-MCV може бути використаний для контролю за лікуванням. З цієї ж причини кров на дослідження рекомендується здавати до початку лікування РА.
Незважаючи на те що анти-MCV найбільш характерні для РА, також вони можуть бути виявлені при системному червоному вовчаку, синдромі Шегрена і псоріатичному артриті, а також деяких інших аутоімунних захворюваннях. Результати дослідження необхідно інтерпретувати з урахуванням додаткових клінічних, лабораторних та інструментальних даних.

Інтерпретація результату

Причини позитивного результату:
  • ревматоїдний артрит;
  • системний червоний вовчак;
  • синдром Шегрена;
  • псоріатичний артрит;
  • аутоімунний гепатит 1-го типу;
  • ювенільний ідіопатичний артрит.

Причини негативного результату:
  • відсутність ревматоїдного артриту;
  • контроль захворювання на тлі лікування.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Прийом їжі:
  • кров для виконання лабораторних досліджень рекомендується здавати вранці натщесерце, після 8 - 12 годинного нічного періоду голодування;
  • незадовго до взяття крові випити 1-2 склянки звичайної негазованої води.
Лікарські препарати:
  • за погодженням з лікуючим лікарем відмовитися від прийому лікарських препаратів, біологічно активних добавок, що містять біотин (вітамін Н, вітамін В7) не менше ніж за добу до здачі аналізів;
  • при здачі аналізів на тлі прийому лікарських препаратів і біологічно активних добавок обов'язково повідомити адміністратора.
Фізичні навантаження і емоційний стан:
  • не займатися спортом;
  • виключити підвищені емоційні навантаження;
  • за кілька хвилин перед взяттям крові прийняти зручне положення (сісти), розслабитися, заспокоїтися.
Алкоголь і куріння:
  • утриматися від вживання алкоголю протягом 72 годин до здачі аналізу;
  • не курити як мінімум за 30 хвилин до взяття крові.
Фізіологічний стан жінки:
  • уточнити оптимальні дні менструального циклу (або термін вагітності) для здачі крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), прогестерон, естрадіол, андростендіон, 17-гідроксіпрогестерон, пролактин, а також на специфічні маркери: ингибин В і антімюллеровскій гормон;
  • необхідно вірно вказати фазу менструального циклу або термін вагітності.
Час доби:
  • деякі тести рекомендується здавати строго в певний час доби. У разі проведення моніторингу лабораторного показника повторна його здача повинна відбуватися в один і той же час.
Діагностичні процедури
  • не рекомендується здавати кров після рентгенографії, КТ, МРТ, фізіотерапевтичних процедур і інструментальних обстежень.