Антитіла до гліадин IgA – це імуноглобуліни класу A, що виробляються в організмі схильних осіб у відповідь на потрапляння в кишечник глютенвмісних продуктів. Глютен у великій кількості виявляється в зернах пшениці, жита, ячменю, вівса та деяких інших злаків. Один з компонентів глютену, гліадин, здатний запускати імунну відповідь, що супроводжується виробленням специфічних антигліадинових антитіл. Антитіла до гліадин відкладаються в слизовій оболонці тонкої кишки, що ініціює запальну реакцію і призводить до атрофії слизової оболонки. Результатом цієї імунологічної відповіді є глютенова ентеропатія (целіакія).
У нормі компоненти їжі не призводять до формування імунної відповіді, тому виявлення антитіл до гліадину – це патологічна ознака, яка має насторожити лікаря навіть за відсутності у пацієнта будь-яких скарг чи специфічних симптомів. Досить часто целіакія не супроводжується вираженою клінічною симптоматикою, але проявляється порушенням всмоктування вітамінів та мікроелементів. Враховуючи ці особливості, дослідження на антитіла до гліадин слід призначати не тільки при явних ознаках цієї хвороби, але і при обстеженні пацієнтів з неспецифічними скаргами на слабкість, розлади випорожнень, втрату ваги. Крім того, проявами глютенової хвороби можуть бути герпетиформний дерматит Дюрінга, атопічний дерматит, алопеція, афти та ін.
Висока чутливість (82-87 %) аналізу на IgA-антитіла до гліадин дозволяє вважати його досить хорошим скринінговим тестом для діагностики целіакії. Слід, проте, відзначити, що специфічність тесту становить 83-85 %, що виключає ймовірність хибнопозитивних результатів. Виявлення IgA-антитіл до гліадину можливе і при деяких інших захворюваннях (системному червоному вовчаку, захворюваннях печінки, ревматоїдному артриті) навіть за відсутності целіакії. Крім того, антигліадинові антитіла виявляються у 4 % здорових людей. Тому при позитивному результаті цього скринінгового дослідження слід провести підтверджуючий тест, що характеризується більш високою специфічністю, – дослідження на антитіла до ендомізії (специфічність – 100 %). Імовірність целіакії за позитивних результатів скринінгового та підтверджуючого тестів становить 99,1 %. Діагноз має бути підтверджено за допомогою гістологічного дослідження зразка слизової оболонки тонкої кишки.
Імунна відповідь на гліадин їжі згасає після призначення безглютенової дієти. Тому аналіз на IgA-антитіла до гліадин може бути використаний для контролю лікування захворювання, а також для об’єктивної оцінки прихильності пацієнта до дієти. Як правило, на тлі суворої безглютенової дієти рівень IgA-антитіл до гліадин стає невизначеним. З цієї причини кров на дослідження краще здавати до призначення безглютенової дієти.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
Прийом їжі:
кров для виконання лабораторних досліджень рекомендується здавати вранці натщесерце, після 8 - 12 годинного нічного періоду голодування;
незадовго до взяття крові випити 1-2 склянки звичайної негазованої води.
Лікарські препарати:
за погодженням з лікуючим лікарем відмовитися від прийому лікарських препаратів, біологічно активних добавок, що містять біотин (вітамін Н, вітамін В7) не менше ніж за добу до здачі аналізів;
при здачі аналізів на тлі прийому лікарських препаратів і біологічно активних добавок обов'язково повідомити адміністратора.
Фізичні навантаження і емоційний стан:
не займатися спортом;
виключити підвищені емоційні навантаження;
за кілька хвилин перед взяттям крові прийняти зручне положення (сісти), розслабитися, заспокоїтися.
Алкоголь і куріння:
утриматися від вживання алкоголю протягом 72 годин до здачі аналізу;
не курити як мінімум за 30 хвилин до взяття крові.
Фізіологічний стан жінки:
уточнити оптимальні дні менструального циклу (або термін вагітності) для здачі крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), прогестерон, естрадіол, андростендіон, 17-гідроксіпрогестерон, пролактин, а також на специфічні маркери: ингибин В і антімюллеровскій гормон;
необхідно вірно вказати фазу менструального циклу або термін вагітності.
Час доби:
деякі тести рекомендується здавати строго в певний час доби. У разі проведення моніторингу лабораторного показника повторна його здача повинна відбуватися в один і той же час.
Діагностичні процедури
не рекомендується здавати кров після рентгенографії, КТ, МРТ, фізіотерапевтичних процедур і інструментальних обстежень.