ua | ru

Пн-Пт: 9:00 - 19:00
Сб: 9:00 - 13:00

+38 097 662 44 28 медичний центр
+38 097 490 35 94 лабораторія
Адреса м. Миколаїв,
проспект Центральний, 70/4



+38 097 662 44 28 медичний центр
+38 097 490 35 94 лабораторія
Адреса м. Миколаїв,
проспект Центральний, 70/4


Замовлення аналізів онлайн
Запис на консультацію

Андростендіон

Код: 41
Термін виконання, днів: 5
420 грн

Загальна інформація про дослідження

Андростендіон – це попередник статевих гормонів тестостерону та естрону, що утворюється в клітинах Лейдіга яєчок, тека-клітинах яєчників, а також в сітчастій зоні коркової речовини надниркових залоз у людей обох статей.
Аналіз на андростендион проводиться при обстеженні пацієнток з ознаками гіперандрогенії: акне, гірсутизм (ріст волосся по-чоловічому типу: над верхньою губою, на підборідді, по білої лінії живота), зміною тембру голосу, кліторомегаліі. Найчастішими причинами такої вірілізації є: гіперпродукція андрогенів яєчниками (синдром полікістозних яєчників, гіпертекоз і андрогенсинтезуючих пухлинах) і гіпрепродукція андрогенів надниркових залоз (синдром Кушинга, аденома або карцинома наднирників), а також прийом деяких медикаментів (даназол, анаболічні стероїди) і деякі інші гормональні порушення (гіперпролактинемія, гіпотиреоз).

Визначення рівня андростендіону показано при підозрі на вроджену гіперплазію наднирників у немовлят і дітей раннього віку. Ці відносно рідкісні синдроми дефіциту ферментів синтезу стероїдних гормонів (частіше 21-бета-гідроксилази, більш рідкісний варіант – 11-бета-гідроксилази) характеризуються недостатньою продукцією альдостерону і кортизолу, але значним підвищенням рівня дегідроепіандростерона, андростендіона і тестостерону. У клінічній картині вродженої гіперплазії наднирників переважають симптоми гіперандрогенії: наявність у дитини генетично жіночої статі зовнішніх статевих структур, що мають як жіночі, так і чоловічі ознаки.

Тест характеризується високою специфічністю (наближається до 100 %), однак можлива перехресна реакція реагентів з деякими іншими андрогенами (дегідроепіандростерон-сульфатом і дигідротестостероном), що може призводити до отримання більш високих показників.
Подібно до інших статевих гормонів, велика частина андростендіона знаходиться в сироватці крові у зв’язаному стані (кон’югованого, сульфатовані, пов’язані з андроген-глобуліном), тобто неактивна. Частка активного гормону залежить від фізіологічного стану організму, прийому деяких лікарських препаратів, наявності супутньої патології. У нормі лише третина загальної кількості андростендіону присутня у вільному стані і відповідальна за ефекти, що проявляються в органах-мішенях. Дослідження дозволяє визначити загальну кількість андростендіону в сироватці крові, при цьому не оцінюється окремо активна і пов’язана фракція гормону. Крім того, ефекти андростендіона можуть модифікуватися при взаємодії цього гормону з іншими андрогенами і антиандрогенами на рівні зв’язування зі специфічними рецепторами. Тому результат тесту не завжди корелює зі ступенем вираженості клінічних проявів гіперандрогенії. Іншими словами, дослідження дозволяє оцінити концентрацію гормону, але не його біоактивність в організмі.

Інтерпретація результату

Причини підвищення рівня андростендіону:
  • гіперпродукція андростендіона яєчниками (синдром полікістозних яєчників, пухлина Сертоли - Лейдіга);
  • гіперпродукція андростендіона наднирниками (адреногенітальний синдром, синдром Кушинга, аденома/карцинома коркової речовини);
  • хвороба Альцгеймера;
  • звичне невиношування вагітності.
Причини зниження рівня андростендіону:
  • фізіологічне (вікове) зниження статевої функції у чоловіків;
  • остеопороз.
Важливо!
Проведення діагностичних досліджень з використанням радіоконтрастних речовин протягом 7 днів до взяття крові на дослідження.
Рівень андростендіона залежить від часу доби: досягає максимуму вранці, а у вечірні години низький.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Прийом їжі:
  • кров для виконання лабораторних досліджень рекомендується здавати вранці натщесерце, після 8 - 12 годинного нічного періоду голодування;
  • незадовго до взяття крові випити 1-2 склянки звичайної негазованої води.
Лікарські препарати:
  • за погодженням з лікуючим лікарем відмовитися від прийому лікарських препаратів, біологічно активних добавок, що містять біотин (вітамін Н, вітамін В7) не менше ніж за добу до здачі аналізів;
  • при здачі аналізів на тлі прийому лікарських препаратів і біологічно активних добавок обов'язково повідомити адміністратора.
Фізичні навантаження і емоційний стан:
  • не займатися спортом;
  • виключити підвищені емоційні навантаження;
  • за кілька хвилин перед взяттям крові прийняти зручне положення (сісти), розслабитися, заспокоїтися.
Алкоголь і куріння:
  • утриматися від вживання алкоголю протягом 72 годин до здачі аналізу;
  • не курити як мінімум за 30 хвилин до взяття крові.
Фізіологічний стан жінки:
  • уточнити оптимальні дні менструального циклу (або термін вагітності) для здачі крові на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), прогестерон, естрадіол, андростендіон, 17-гідроксіпрогестерон, пролактин, а також на специфічні маркери: ингибин В і антімюллеровскій гормон;
  • необхідно вірно вказати фазу менструального циклу або термін вагітності.
Час доби:
  • деякі тести рекомендується здавати строго в певний час доби. У разі проведення моніторингу лабораторного показника повторна його здача повинна відбуватися в один і той же час.
Діагностичні процедури
  • не рекомендується здавати кров після рентгенографії, КТ, МРТ, фізіотерапевтичних процедур і інструментальних обстежень.