Онлайн запис

Залізозвʼязуюча здатність (латентна)

Загальна інформація про дослідження

Залізо – важливий мікроелемент в організмі. Воно є частиною гемоглобіну, який заповнює еритроцити і дозволяє їм переносити кисень від легень до органів і тканин.
Залізо входить до складу м’язового білка міоглобіну та деяких ферментів. Воно всмоктується з їжі і потім переноситься трансферином – спеціальним білком, який утворюється в печінці.
Зазвичай в організмі міститься 4 – 5 г заліза, близько 3 – 4 мг (0,1 % від загальної кількості) циркулює в крові “в зв’язці” з трансферином. Рівень трансферину залежить від функціонування печінки і від харчування людини. У нормі залізом заповнена 1/3 центрів які зв’язують трансферин, інші 2/3 залишаються в резерві. Показник латентної залізозв’язувальної здатності сироватки (ЛЗЗС) відображає, скільки трансферину “не заповнено” залізом.
Цей параметр може розраховуватися за такою формулою: ЛЗЗС = ЗЗЗС – залізо в сироватці (ЗЗЗС – це загальна залізозв’язувальна здатність сироватки крові – показник, що характеризує максимальну можливість трансферину “заповнитися” залізом).
При дефіциті заліза трансферину стає більше, щоб цей білок міг зв’язатися з невеликою кількістю заліза в сироватці. Відповідно, збільшується і кількість «не зайнятого” залізом трансферину, тобто латентна залізозв’язувальна здатність сироватки.
І навпаки, при надлишку заліза майже всі центри які зв’язують трансферин зайняті цим мікроелементом, тому латентна залізозв’язувальна здатність сироватки знижується.
Кількість сироваткового заліза може значно варіюватися в різні дні і навіть протягом однієї доби (особливо в ранкові години), однак ЗЗЗС і ЛЗЗС в нормі залишаються відносно стабільними.
На ранніх стадіях недолік заліза іноді не виявляється ніякими симптомами. Якщо людина в цілому здорова, то захворювання може дати про себе знати тільки при зниженні гемоглобіну нижче 100 г/л. Зазвичай це скарги на слабкість, стомлюваність, запаморочення, головний біль.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 265

Вартість: 130 грн
Термін виконання:

Разом: 130 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
Залізозвʼязуюча здатність (латентна)

Інтерпретація результату

Причини підвищення ЛЗЗС:
• анемія. Вона зазвичай викликана хронічною крововтратою або недостатнім вживанням м'ясних продуктів;
• третій триместр вагітності. У цьому випадку рівень заліза в сироватці знижується через підвищення потреби в ньому;
• гострий гепатит;
• множинні переливання крові, введення заліза внутрішньом'язово, неадекватне призначення препаратів заліза.

Причини зниження ЛЗЗС:
• хронічні захворювання: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, туберкульоз, бактеріальний ендокардит, хвороба Крона та ін.;
• гіпопротеїнемія, пов'язана з розладами всмоктування, хронічним захворюванням печінки, опіками. Зменшення кількості білка в організмі призводить, в тому числі, до падіння рівня трансферину, що знижує ЛЗЗС;
• спадковий гемохроматоз. При цьому захворюванні з їжі всмоктується занадто багато заліза, надлишок якого відкладається в різних органах, викликаючи їх пошкодження;
• талассемія - спадкове захворювання, при якому змінено структуру гемоглобіна;
• цироз печінки;
• гломерулонефрит - запалення нирок.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз