Загальна інформація про дослідження
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудниками якого є аеробні мікобактерії (M. tuberculosis, M. bovis, M. africanus, M. microti), поширені в грунті, воді та у тварин. Mycobacterium tuberculosis – це вид мікобактерій, який викликає туберкульоз у людини в 92 % випадків.
M. tuberculosis передається повітряно-крапельним шляхом від хворих на туберкульоз в активній формі. У 90 % людей після первинного інфікування мікобактерії осідають в нижніх відділах легень і не призводять до розвитку захворювання, так як виробляється імунна відповідь, яка не допускає збільшення кількості бактерій. Однак в разі сильного ослаблення імунної системи туберкульозні палички починають активно розмножуватися і туберкульоз переходить з латентної форми в активну. Можливе ураження легенів, кісток, суглобів, сечостатевих органів, лімфатичної системи, шкіри, очей і нервової системи.
Диференціальна скринінгова діагностика активного туберкульозу можлива за допомогою визначення специфічних антитіл до М. tuberculosis методом імуноферментного аналізу.
На активній стадії туберкульозу починається інтенсивне вироблення IgG і IgM антитіл до специфічних антигенів, які можуть бути виявлені в сироватці крові вже через місяць з початку активізації мікобактерій. Серед антитіл при туберкульозі у дорослих зазвичай переважають IgG, рідше переважна кількість антитіл представлена IgA. Антитіла IgM у дорослих зустрічаються досить рідко і більш характерні для початкових стадій захворювання. У дітей високі титри специфічних IgA і IgM відзначаються набагато частіше, причому високий рівень IgM іноді може зберігатися навіть при великому стажі захворювання і відносно низьких рівнях IgG і IgA-антитіл. В цілому картина імунної відповіді на туберкульоз дуже індивідуальна, складна і залежить від великої кількості факторів. Даний тест дозволяє виявляти сумарний пул специфічних до антигенів мікобактерій антитіл, що дає можливість охопити максимально великий спектр варіантів гуморальної відповіді на туберкульоз. Висока специфічність тесту досягається використанням специфічних для M. tuberculosis антигенів, що виключає хибнопозитивні результати у вакцинованих і інфікованих іншими мікобактеріями осіб. Чутливість даної тест-системи складає від 61 % (туберкульоз лімфатичних вузлів) до 100 % (туберкульозний ексудативний плеврит) в залежності від локалізації інфекції; специфічність – 95 %.
Як необхідно підготуватися до даного аналізу?
