Онлайн запис

Сечовина

Загальна інформація про дослідження

Сечовина – один з кінцевих продуктів білкового метаболізму, що містить азот. Вона продукується в печінці, переноситься кров’ю в нирки, там фільтрується через судинний клубочок, а потім виділяється. Результат тесту на сечовину в крові є показником клубочкової продукції і екскреції сечі.
Метаболізований азот знаходиться в організмі у вигляді аміаку, виробленого із залишків розпаду і переробки білків. Аміак у печінці, з’єднуючись з вуглекислим газом, утворює сечовину. Швидке руйнування білків і пошкодження нирок стрімко піднімають рівень сечовини в крові (так само як і практично будь-яка масивна загибель клітин).
Кількість виділеної сечовини знаходиться в прямій залежності від рівня споживаного людиною білка, причинами підвищення сечовини в крові є критичні стани, ускладнення діабету, посилена гормональна функція надниркових залоз. Підвищений рівень сечовини – маркер зниження клубочкової фільтрації.
Сечовина – один з основних метаболітів крові, організм ніяк її не використовує, а тільки позбавляється від неї. Так як цей процес виділення безперервний, певну кількість сечовини в нормі завжди знаходиться в крові.
Рівень сечовини слід трактувати невідривно від показників креатиніну. Термін “уремія” застосовується, коли рівень сечовини в крові піднімається вище 20 ммоль/л.
Азотемія, показником якої також служить підвищення концентрації сечовини, найчастіше є наслідком неадекватної екскреції через захворювання нирок.
Рівень сечовини в крові знижується при багатьох захворюваннях печінки. Це відбувається через нездатність пошкоджених клітин печінки синтезувати сечовину, що, в свою чергу, веде до підвищення концентрації аміаку в крові і розвитку печінкової енцефалопатії.
Ниркова недостатність проявляється при втраті клубочка здатності фільтрувати через себе метаболіти крові. Це може статися раптово (гостра ниркова недостатність) у відповідь на захворювання, введення ліків, отрут, пошкодження. Іноді це наслідок хронічних захворювань нирок (пієлонефриту, гломерулонефриту, амілоїдозу, пухлини нирок і ін.) І інших органів (діабету, гіпертонічної хвороби та ін.).
Аналіз на сечовину зазвичай призначають в комбінації з тестом на рівень креатиніну в крові.

Програма лояльності

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 223

Вартість: 130 грн
Термін виконання:

Разом: 130 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
Сечовина

Інтерпретація результату

Причини підвищення рівня сечовини в крові:
• зниження функції нирок, викликане застійною серцевою недостатністю, втратою солей і рідини, шоком в поєднанні з надмірним катаболізмом білка (шлунково-кишкова кровотеча, гострий інфаркт міокарда, стрес, опіки);
• хронічне захворювання нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит, амілоїдоз, туберкульоз нирок і ін.);
• обструкція сечовивідних шляхів (пухлина сечового міхура, аденома простати, сечокам'яна хвороба та ін.);
• кровотеча з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки, рак шлунка, дванадцятипалої кишки та ін.);
• цукровий діабет з кетоацидозом;
• підвищений катаболізм білка при онкологічних захворюваннях;
• прийом кортикостероїдів, нефротоксичних лікарських препаратів, тетрацикліну, надлишок тироксину;
• застосування анаболічних стероїдів;
• харчування з високим вмістом білків (м'яса, риби, яєць, сиру).

Причини зниження рівня сечовини в крові:
• печінкова недостатність, деякі захворювання печінки: гепатит, цироз, гостра гепатодистрофія, пухлини печінки, печінкова кома, отруєння гепатотоксичними речовинами, передозування лікарськими засобами (при цьому порушується синтез сечовини);
• акромегалія;
• голодування, низькобілкова дієта;
• порушення кишкового всмоктування (мальабсорбція), наприклад, при целіакії;
• нефротичний синдром (підвищене виділення білка з сечею, гіперліпідемія, зниження рівня білка в крові);
• підвищене вироблення антидіуретичного гормону (АДГ) і, як наслідок, патологічна гіперволемія;
• вагітність (збільшений синтез білка і збільшення ниркової фільтрації викликають зниження кількості сечовини у вагітних жінок).

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз