Онлайн запис

Інсулінорезистентність (індекс НОМА)

Загальна інформація про дослідження

Інсулінорезистентність – це зниження чутливості інсулінозалежних клітин до дії інсуліну з подальшим порушенням метаболізму глюкози і надходження її в клітини. Розвиток резистентності до інсуліну обумовлено поєднанням метаболічних, гемодинамічних порушень на тлі запальних процесів і генетичної схильності до захворювань. При цьому підвищується ризик виникнення цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, порушення обміну речовин, метаболічного синдрому.
Інсулін є пептидним гормоном, який синтезується з проінсуліну бета-клітинами острівців Лангерганса підшлункової залози. Інсулін бере участь в транспорті глюкози з крові в клітини тканин, зокрема м’язової і жирової тканин. Гормон також активує гліколіз і синтез глікогену, жирних кислот в клітинах печінки, знижує ліполіз і кетогенез, бере участь в накопиченні енергетичних з’єднань в клітинах і їх використанні в метаболічних процесах. При розвитку резистентності клітин і тканин до інсуліну збільшується його концентрація в крові, що веде до наростання концентрації глюкози. Внаслідок цього можливий розвиток цукрового діабету 2-го типу, атеросклерозу, в тому числі коронарних судин, артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, ішемічного інсульту.
Для оцінки інсулінорезистентності може бути використаний індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance). Підвищення значень HOMA-IR відзначається при підвищенні рівня глюкози або інсуліну натще. Це відповідає підвищенню резистентності клітин і тканин до інсуліну і підвищеному ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу і серцево-судинних захворювань. Граничне значення резистентності до інсуліну, розрахованої за допомогою індексу HOMA-IR, визначається як 70 – 75 перцентілі його кумулятивного популяційного розподілу.
Індекс інсулінорезистентності може бути використаний як додатковий діагностичний показник метаболічного синдрому. Метаболічний синдром є комплексом факторів ризику серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2-го типу, атеросклерозу, стеатозу печінки і деяких видів раку. В результаті розвивається комплекс метаболічних, гормональних і клінічних порушень на тлі ожиріння в результаті розвитку інсулінорезистентності.
Індекс HOMA-IR є інформативним показником розвитку порушень толерантності до глюкози і цукрового діабету у пацієнтів з рівнем глюкози нижче 7 ммоль/л. Також розрахунок даного показника може бути використаний при підозрі на розвиток резистентності до інсуліну при синдромі полікістозних яєчників у жінок, гестаційному цукровому діабеті, хронічній нирковій недостатності, хронічних гепатитах В і С, стеатозі печінки неалкогольної етіології, ряді інфекційних, онкологічних, аутоімунних захворювань і терапії деякими лікарськими препаратами (глюкокортикоїди, оральні контрацептиви та інші).

Програма лояльності

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 270

Вартість: 350 грн
Термін виконання:

Разом: 350 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
Інсулінорезистентність (індекс НОМА)

Інтерпретація результату

Причини підвищення індексу HOMA-IR:
• підвищення резистентності до інсуліну;
• серцево-судинні захворювання;
• цукровий діабет 2-го типу;
• метаболічний синдром;
• ожиріння;
• синдром полікістозних яєчників;
• хронічний вірусний гепатит;
• хронічна ниркова недостатність;
• стеатоз печінки;
• гестаційний цукровий діабет;
• патологія гіпофіза, надниркових залоз;
• інфекційні, онкологічні захворювання.

Причини зниження індексу HOMA-IR:
• нормальні значення індексу IR-HOMA - відсутність розвитку резистентності до інсуліну.

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз