Онлайн запис

Фолієва кислота

Загальна інформація про дослідження

Вітамін В9 надходить в організм з їжею. Він міститься в бобах, петрушці, салаті, капусті, томатах, шпинаті, спаржі, печінці, нирках, м’ясі, грибах, дріжджах і руйнується при високих температурах. Частина вітаміну В9 виробляється мікрофлорою кишківника в присутності параамінобензойної кислоти. Крім того, в печінці та нирках є запаси фолацина, які можуть компенсувати недостатнє його надходження протягом декількох місяців.
В9 всмоктується в тонкому кишківнику: в його слизовій відбуваються біохімічні перетворення вітаміну з утворенням активних форм, здатних проходити в кров і брати участь в біохімічних реакціях.
При гіповітамінозі синтез ДНК сповільнюється і з’являються аномальні ДНК, які легко розпадаються через заміну тимінових нуклеотидів урідіновими. При такому порушенні першу чергу страждають клітини і тканини, які часто оновлюються, – кров і епітелій, – що і визначає симптоми гіповітамінозу фолієвої кислоти.
Розвивається мегалобластична анемія, яка проявляється блідістю, слабкістю, стомлюваністю, в аналізі крові видно атипові клітини. До того ж знижується кількість інших елементів крові – тромбоцитів і лейкоцитів – і з’являються їх аномальні форми.
Інша тканина, яка страждає при нестачі В9, – це епітелій: повільніше загоюються рани, страждає шлунково-кишковий тракт – зменшується вироблення необхідних для травлення ферментів, розвивається глосит (ураження язика), езофагіт (ураження стравоходу), гастрит, ентерит.
Важливо розрізняти мегалобластичну анемію, викликану дефіцитом фолатів, від тієї, що викликана дефіцитом вітаміну В12. При другій великі дози фолатів здатні скорегувати порушення в крові пацієнта, але неврологічні ускладнення прогресують.
Крім утворення ДНК, вітамін В9 бере участь у виробництві метіоніну з гомоцистеїну. При гіповітамінозі кількість гомоцистеїну збільшується, що підвищує ймовірність серцево-судинних захворювань.
Достатній рівень фолатів в організмі знижує ризик розвитку онкологічних захворювань і відіграє особливу роль при вагітності, особливо на ранніх термінах, – у плода відбувається інтенсивний поділ клітин, закладаються майбутні органи і тканини, особливо важлива правильна закладка нервової трубки. Порушення цих процесів призводить до пороків розвитку: до відхилень нервової системи (аненцефалії, гідроцефалії, спинномозковим грижам), до порушення формування кінцівок, до пороків серця. Крім того, дефіцит В9 при вагітності може викликати неправильне формування плаценти і навіть переривання вагітності.
У добу людині потрібно 25 мкг В9, проте втрати при всмоктуванні збільшують кількість, яке має надійти з їжею, до 50 мкг. Потреба в В9 зростає при вагітності і годуванні груддю, а також при злоякісних пухлинах, деяких видах гемолітичних анемій і шкірних захворюванях.
Важливо пам’ятати, що нестійкість вітаміну до кулінарній обробки може призводити до його нестачі в їжі. До того ж вірогідний розвиток гіповітамінозу при порушенні всмоктування – через зловживання спиртними напоями і кислими продуктами, прийому деяких ліків (барбітуратів, фенітоїну), синдрому мальабсорбції.
При цьому надлишок В9 вкрай малоймовірний, тому що, будучи водорозчинним, вітамін виводиться з сечею.

Як необхідно підготуватися до даного аналізу?

Код: 259

Вартість: 290 грн
Термін виконання:

Разом: 290 грн
Забір біологічного матеріалу оплачується додатково (+40 грн)
Фолієва кислота

Інтерпретація результату

Причини підвищення рівня В9:
• передозування препаратів, що містять вітамін В9 (полівітамінів, маміфола, фолієвої кислоти, фолацина).

Причини зниження рівня В9:
• недостатнє надходження вітаміну з їжею (голодування, переважне вживання їжі, що пройшла кулінарну обробку);
• погане засвоєння В9 в кишківнику;
• підвищена потреба у вітаміні В9 (вагітність, грудне вигодовування, гемодіаліз, онкологічні захворювання).

Результати лабороторного дослідження не є діагнозом і вимагають консультації суміжних фахівців Звертайтеся до фахівців Протос

    Зв'язатися з нами
    Надішліть нам листа і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
    Повідомлення
    Записатися на аналіз